Masa Oyunları

Her bir geleneksel spor ve oyun dalının kendi içinde bir değeri olması gerçeğinden hareketle, kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel spor ve oyunların çeşitli etkinlikler ile korunmasını, geliştirilmesini ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını toplumsal bir sorumluluk olarak gören Dünya Etnospor Konfederasyonu’na bağlı faaliyet gösteren Etnospor Deneyim Merlezi , geleneksel spor ve oyunların deneyimlenmesine ve öğrenmesine imkan tanımaktadır.

Etnospor Deneyim Merkezinde gerçekleştirdiğimiz masa oyunu aktivitelerimiz

-Mangala
-Dokuz Taş Üç Taş

Geleneksel Oyunları çocuklarınızın zihinsel yeteneklerini geliştirir. Keşfetme duygusu ve birlikteliği sağlar.

Neden Geleneksel Oyunlar?

Etkinlik Takvimi

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Geçmiş dönemde taş ve kuyu ile, günümüzde ise çoğunlukla oyun tahtası üzerinde taşlarla ve iki oyuncuyla icra edilen zekâ ve strateji oyunudur. Anadolu’da Göçmecik, Altı Ev, Kuyu Taşı, Hane, Mele, Han, Göçmecik, Höme, Foduk ve Meneli Taş adlarıyla da bilinmektedir.

Tarihçesi: Binlerce yıllık kayalara oyulmuş oyun çukurları Mangala’nın Tunç Devrinden beri oynandığını kanıtlamaktadır. Oyunun Saka, Hun, Göktürk, Uygur, Karahanlı, Selçuklu, Osmanlı, Ihşit, Tolunoğlu, Memlük kültür çevrelerinde oynandığı bilinmektedir. Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de bulunan taşa oyulmuş mangala düzeneğine benzer düzenek kalıntıları dikkate alındığında mangala oyununun tarihi, insanlığın en eski dönemlerine kadar dayandırılabilir.
Mangala 2020 yılında Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan’ın ortak dosyası olarak “Geleneksel zekâ ve strateji oyunu: Togyzqumalaq, Toguz Korgool, Mangala/Göçürme” adıyla UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine kaydedilmiştir.

MANGALA NASIL OYNANIR?

-Mangala, strateji, tahmin ve hızlı düşünme gerektiren keyifli bir oyundur. Oyuncuların hamlelerini dikkatlice planlaması ve rakibin stratejisini bozmak için akıllıca hareket etmesi gerekmektedir. Bu nedenle hem zihinsel hem de rekabetçi bir oyun olarak bilinir.

-Mangala tahtası genellikle 12 çukurlu bir tahta ile temsil edilir. Her oyuncunun altı çukuru bulunur ve bunlar oyuncunun “evi” olarak bilinir. Oyuncuların evleri, oyunun başlangıcında taşlarla doldurulur.

-Oyun sırasında, oyuncular sırayla taşları kendi evlerinden başlayarak saat yönünde veya saat yönünün tersine hareket ettirirler. Taşlar, oyuncunun evinin karşı tarafındaki boş bir çukura bırakılır. Eğer son taş, oyuncunun kendi evindeki boş bir çukura bırakılırsa, oyuncu o çukurdaki tüm taşları alır ve kendi evine koyar.

-Oyunun amacı, en fazla taşı toplamaktır. Oyun sona erdiğinde, oyuncuların evlerindeki taşların sayısı toplanır ve en fazla taşa sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

-Mangala oyunu deneyim merkezimiz de eğitmenlerimiz tarafından verilen kısa bir eğitim sonrasında katılımcılar tarafından oynanmaktadır.

Üçtaş oyunu, Osmanlı döneminde kale kapılarının kapalı olduğu ve tüccarların içeri girmek için beklediği zamanlarda oynanmış bir oyundur. Vakit geçirmek, sohbet etmek, eğlenmek vb. işlevleri ile geleneksel oyunlardan olup günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Yere çizilen ve etraftan bulunan taşlarla oynanırken günümüzde doğal malzeme ile üretimi devam ettirilmektedir. Üçtaş oyununun yaş seviyesinin düşük olması nedeni ile sonradan dokuztaş şekli geliştirilmiş ve her yaşa hitap edecek bir çeşidi oluşturulmuştur.

DOKUZ TAŞ – ÜÇ TAŞ NASIL OYNANIR?

-9 Taş 3 Taş, Türk kökenli bir strateji oyunudur.

-Oyun, 9 adet taş ve 3 adet çukur üzerinde oynanır.

Oyuncular sırayla birer taş alıp ardından bu taşı bir çukura bırakırlar. Amacı, taşları dikkatlice yerleştirerek rakibin hamlelerini kısıtlamak ve mümkün olduğunca fazla taş toplamaktır.

-Oyunun sonunda en fazla taşa sahip olan oyuncu kazanır. 9 Taş 3 Taş, stratejik düşünme ve planlama becerilerini geliştiren bir oyundur ve genellikle hızlı karar verme gerektirir.

– 9Taş3Taş oyunu deneyim merkezimiz de eğitmenlerimiz tarafından verilen kısa bir eğitim sonrasında katılımcılar tarafından oynanmaktadır.

İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek eğitimlerimize ve etkinliklerimize katılabilirsiniz.

Etkinliklerimize katılım ücretsizdir. Ancak özel eğitmenlerimizden kurs almak ve eğitimlere katılmak için iletişime geçebilirsiniz. 

Etkinliklerimiz ve aktivitelerimiz için yaş sınırımız yoktur.